زنده یاد دریادار جمشید پورزند

دریادار جمشید پورزند فرزند ارشد شادروان سرلشگر حسن پورزند یکی از امرای شریف و پاکدامن ارتش نوین ایران در سال 1304 درتهران متولد گردید.

جمشید پس از طی دوره دبیرستان در دانشکده کشاورزی کرج  نام نویسی و مشغول تحصیل گردید. در سال 1329 فرزند دوم سرلشگر پورزند ناصر پورزند ( دریادار بعدی) که بخدمت نیروی دریایی درآمده بود و در آن هنگام در انگلستان مشغول گذراندن دوره مقدماتی دریایی بود، برادر بزرگترش جمشید  را تشویق نمود که وارد خدمت نیروی دریایی گردد. جمشید در شهریورسال 1330 بخدمت نیروی دریایی درآمده و جهت ادامه تحصیل به انگلیس اعزام گردید.

در سال 1333 جمشید به درجه ناوبان دومی مفتخر وپس از مراجعت به ایران جهت خدمت در نیروی دریایی به پایگاه دریایی خرمشهر منتقل گردید. رسته مورد علاقه جمشید ناوبری و برای گذراندن دوره عالی رسته ناوبری به دانشکده نیروی دریایی آمریکا در شهر مونتری در ایالت کالیفرنیا اعزام شد.

مشاغل عمده جمشید، فرماندهی ناوچه گارد ساحلی وفرمانده ناو، آجودان فرمانده نیروی دریایی ( دریابد فرج الله رسائی)، سرپرست دانشجویان نیروی دریایی در انگلیس ، وابسته دریایی ایران در لندن و آخرین شغل او در نیروی دریایی قبل از انقلاب اسلامی در سال 1357 معاون، معاونت پرسنلی نیروی دریایی بود.

جمشید در سال 1339 با خانم کاتی آکرمان ازدواج و ثمره این ازدواج آقایان حسن پورزند، خداداد پورزند و دوشیزه مریم پورزند ،و یک نوه بنام میشل کیت پورزند می باشد.

پس از انقلاب جمشید با خانواده خود به آمریکا عزیمت و در ایالت ویرجینیا مقیم گردید. در سال 1999 بعلت از کار افتادن یکی از ریه هایش، جمشید مدتی در بیمارستان بستری و پس از انتقال به منزل ، جمشید در بیشتر اوقات در منزلش بستری و تحت درمان بود.

زنده یاد پورزند در روز جمعه چهارم مارچ 2011 بعلت سکته قلبی در گذشت.

او یکی از خوشنام ترین، پاکترین و دلسوزترین افسران نیروی دریایی و خدمات گرانبهایش به نیروی دریایی و خاصه پرسنل زیر دستش ، هیچوقت از خاطره ها محو نخواهد شد.

روحش شاد و یادش همیشه گرامی باد